Honour Boards

Updated April 18th, 2017

South Australian Champions

1868-1893 – H.Charlick

Henry Charlick [1845-1916] was acknowledged chess champion of South Australia for 25 years by common consent and by his pre-eminent ability. He confirmed this rank by winning the Australian title in Adelaide in 1887 and by taking second place the next year in Melbourne. State Championship tournaments began in 1894, after the foundation of the South Australian Chess Association in 1892, but Charlick never took part in these contests for the title he had relinquished.

1894

J.Hilton

1895

W.J.McArthur

1896

J.M.Belcher

1898

W.J.McArthur

1901

J.M.Belcher

1905

W.J.McArthur

1911

J.M.Belcher

1921

W.C.Simmons

1925

W.Slack

1927

N.E.Hill

1928-1929

N.E.Hill

1929-1930

W.H.Bundey

1932

N.E.Hill

1937

R.F.Condon

1938

N.E.Hill

1939

N.E.Hill

1940

K.Sheard

1941

A.L.Miller

1942

G.B.Hynd

1943

A.L.Miller

1944

A.L.Miller

1945

A.L.Miller

1946

E.W.Brose

1947

D.N.Bowman

1948

D.N.Bowman

1949

R.Arlauskas

1950

L.Endzelins

1951

L.Endzelins

1952

D.N.Bowman

1953

L.Endzelins

1954

F.Sulik

1955

L.Endzelins

1956

P.V.Kalinovsky

1957

L.Endzelins

1958

L.Cohen

1959

A.L.Miller

1960

L.Endzelins

1961

L.Horton

1962

L.Horton

1963

L.Endzelins

1964

L.Endzelins

1965

S.Wawryk

1966

G.Koshnitsky

1967

P.J.Sanders

1968

R.Arlauskas & N.G.Craske

1969

F.Sulik

1970

F.Sulik

1971

F.Sulik

1972

B.Stokes

1973

F.Sulik

1974

F.Sulik

1975

N.Vassilaropoulos

1976

F.Sulik

1977

F.Sulik

1978

F.Sulik

1979

R.Cowley

1980

S.Zaric

1981

S.Zaric

1982

A.Goldsmith

1983

M.Chapman

1984

M.Chapman

1985

J.Pengelley

1986

K.Hornung

1987

A.Goldsmith

1988

K.Hornung

1989

A.Goldsmith

1990

S.Zaric

1991

A.Wohl & K.Hornung

1992

R.Cowley

1993

N.Speck

1994

T.Tao

1995

WGM D. Nutu Gajic

1996

T.Tao

1997

T.Tao

1998

WFM N. Phan-Koshnitsky

1999

K.Sheldrick

2000

S.Yang

2001

S.Zaric

2002

R.Cowley

2003

S.Zaric

2004

S.Zaric

2005

J.Obst

2006

T.Tao

2007

A.Sykes

2008

C.Cloudsdale

2009

R.Cowley

2010

K.Sheldrick

2011

G.Srdic

2012

A.Cameron

2013

F.Zulfic

2014

WFM T. Giang Nguyen

2015

K.Sheldrick

2016

A.Goldsmith

2017

FM W.Jordan

South Australian Women’s Champions

1964

E.Koshnitsky

1965

C.Petrovic

1966

E.Koshnitsky

1967

I.Ozolins & C.Petrovic

1968

N.Monochowec

1970

C.Petrovic

1972

D.Nash

1973

C.Petrovic

1974

C.Depasquale

1975

C.Depasquale

1976

C.Depasquale

1977

C.Depasquale

1978

C.Depasquale

1979

A.Slavotinek

1980

C.Craig

1981

A.Slavotinek

1982

A.Martin

1983

J.Clementi & M.Mott

1984

A.Slavotinek

1985

A.Martin

1986

M.Mott

1987

C.Craig

1988

M.Mott

1989

M.Mott

1990

C.Craig

1991

E.Ports & E.Khoo

1992

C.Craig

1993

C.Craig

1994

N. Phan-Koshnitsky

1995

WGM D. Nutu-Gajic

1997

WGM D. Nutu-Gajic

1998

WFM N. Phan-Koshnitsky

1999

J.Lauer-Smith & E.Ports

2000

N. Phan-Koshnitsky

2001

C.Craig & E.Ports

2002

E.Ports

2003

T.Giang Nguyen

2004

E.Ports

2005

E.Ports

2006

T.Giang Nguyen

2007

T.Giang Nguyen

2008

T.Giang Nguyen

2009

E.Ports & N.Bortsova,

City of Adelaide Champions

1947

A.L.Miller

1948

A.Breuer

1949

C.A.T.Hudson

1950

G.Berzzarins

1951

P.Purkalitis

1952

G.Berzzarins,1953 L.Endzelins

1954

F.Sulik

1955

F.Sulik,1956 L.Horton

1957

R.Seaman

1958

L.Endzelins

1959

A.Cuntala

1960

L.Endzelins

1961

L.Endzelins

1962

I.Zorich

1963

L.Endzelins

1964

A.Cuntala

1965

D.Hester

1966

L.Cohen

1967

P.Sanders

1968

L.Horton

1969

N.Craske

1970

N.Craske

1971

P.Sanders

1972

D.Glynn

1973

F.Sulik

1974

M.Fuller

1975

A.Goldsmith

1976

A.Goldsmith

1977

M.Corner

1978

R.Cowley

1979

N.Vassilaropoulos

1980

R.Cowley & S.Zaric

1981

S.Zaric

1982

R.Cowley

1983

A.Sykes

1984

M.Chapman

1985

A.Goldsmith

1986

M.Chapman

1987

A.Peake

1988

A.Peake

1989

M.Corner

1990

A.Davidovic & S.Zaric

1991

S.Zaric

1992

R.Cowley

1993

M.Chapman

1994

R.Cowley

1995

T.Tao

1996

R.Cowley & K.McBride

1997

K.Sheldrick

1998

WFM N. Phan-Koshnitsky

1999

G.Srdic

2000

K.Sheldrick

2001

S.Zaric

2002

R.Cowley & A.Guthrie

2003

R.Cowley

2004

S.Zaric

2005

R.Cowley & S.Zaric

2006

S.Zaric

2007

A.Guthrie

2008

R.Cowley, A.Sykes & R.Jackson

2009

E.Mdinaradze

2010

B.Kerr

2011

B.Kerr & A.Cameron

2012

B.Kerr & C.Cloudsdale

2013

G.Srdic

2014

E.Mdinaradze

2015

IM M.Chapman

2016

FM W.Jordan, K.Leaver & W.Wedding

2017

?